Przejdź do głównej zawartości

Ceramiczne gotowanie
Nie chodzi tutaj o ceramiczne gotowanie czyli gotowanie ceramiki, lecz zdecydowanie gotowanie w naczyniach ceramicznych :) Dziś więc post na ten temat. Garnki czy patelnie z powłoką ceramiczną, coraz częściej goszczą w naszych kuchniach. Są estetyczne, wpisują się w klimat każdej kuchni, a przede wszystkim pozwalają na zdrowe gotowanie. Teoretycznie bez użycia choćby kropli tłuszczu. Czemu teoretycznie? Bo praktyka pokazuje, że przegrzewające się naczynie z powłoką ceramiczną, która ma zapobiegać przywieraniu dań, szybko traci swoje właściwości. Przyglądamy się zatem, wadom i zaletom garnków ceramicznych. Zalety ?  Przede wszystkim ceramiczne garnki są wysoce odporne na rdzę oraz zarysowania. Przez długi czas mogą nam posłużyć, nie zmieniając, a właściwie nie tracąc swoich właściwości. Przy tym nie brakuje im estetyki, która mimo kolejno przyrządzanych potraw, wciąż zachwyca. Do tego pojawia się coraz więcej kolorów, dzięki którym ceramiczne garnki, poza walorami użytkowymi, zyskują na funkcjach ozdobnych. Sprawdzają się do stosowania na kuchenkach gazowych, elektrycznych, a także w piekarnikach.

Możemy zatem gotować w nich, jak i przyrządzać dania zapiekane. Garnki zaopatrzone w ceramiczną powłokę, nie zawierają szkodliwych substancji. Gotowanie jest bezpieczne, bo nie zachodzą procesy chemiczne, gdy ceramika zetknie się z produktem spożywczym. Alergicy mogą bez przeszkód i bez strachu, spożywać dania przygotowywane w garnkach ceramicznych. 
Kolejną bardzo ważną zaletą jest to, że przez długi czas utrzymują ciepło. Danie pozostawione w garnku ceramicznym na kuchence lub w piekarniku, nawet do godziny utrzyma swoją temperaturę.
Jeśli chodzi o wady, tych jest na szczęście zdecydowanie mniej. Tyczą się głównie sposobu, w jaki musimy się obchodzić z garnkami oraz wybierania konkretnych typów. Są stosunkowo ciężkie, co można uznać za wadę. Podczas upadku łatwo je uszkodzić. Podobnie jest z nieprawidłowym myciem, z zastosowaniem nieodpowiednich detergentów bądź wtedy, gdy jeszcze gorące naczynie zalejemy zimną wodą, niestety niszcząc warstwę odpowiadającą za nieprzywieranie. Nie da się ukryć, że garnek chociażby ze stali nierdzewnej, jest o wiele bardziej odporny na uszkodzenia. Ale i on nie jest pozbawiony wad. Wolno się nagrzewa, nie nadaje się do długiego przechowywania potraw, które przechodzą metalicznym smakiem i może ulegać korozji wżerowej. Czyli mowa o wadach, których garnki ceramiczne nie posiadaj. via. Wikipedia z pomocą.  I na koniec zapraszam do wirtualnej degustacji potraw czy dań sporządzonych właśnie w garnach z ceramiki. Smacznego :) :) :)                                                                                                          Photo : Pinterest

Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Skandynawskie dekorowanie, czyli kolejne Pomysły na Boże Narodzenie AD 2012

zdjęcia: bloomingville, House Doctor, Tine K, Walter&Co, Madam Stolmt, Ikea, Printerest, Ideas79. Emma

Dom nad morzem

Tenprosty, alepiękny letnidomekmógłby stać przy bałtyckim wybrzeżu, zwłaszcza, że mamy ostatnio iście afrykańskie temperatury:) Jak to miło pomarzyć i wyobrażaćsobierelaksw komfortowymhamakuicieszyć się tymmarzycielskimwidokiem!A że po dzisiejszym dniu spędzonym nad morzem jeszcze czuję zapach słonej wody i piasek we włosach, jestem prawie jak na urlopie, niemej prawie, czyni zasadniczą różnicę :) Mam nieskrywaną olbrzymią potrzebęwakacji!I chociaż czuję zmęczonie to otoczeniutego wspaniałegoscapemorskiejChurchhaven, West CoastNational Park wRPA mogłabym niemal natychmiast odzyskać siły i energię. Tam czuć miłość i symbiozę odkrytejprzestrzeni!Zwłaszcza, zadaszenie domu zzapierającym dech w piersiachwidokiem naturkusowe wodymorza...  A Wy, cosądzicie otym wspaniałymdomku?Kto z Was chciałby tam spędzić kilka dni?
zdjęcia: perfecthideaways.co.za


Lustra na ścianie i trochę nowości...

Właśnie przeglądam nowy katalog Tinek Home... Bajka i czary w zasięgu wzroku. Nie mogę się oderwać od pięknego wydania, kredowego papieru i świetnie przygotowanej oferty. Z drugiej strony mam włączony komputer i kilka zdjęć z domu, właściwie poddasza w Malmo. Strych jest jasny z białymi ścianami ipodłogą i akcentami naturalnego drewnailuster. Blogerka Malin ma też takie lustra u siebie! Uwielbiam, gdy wlustrachodbija się światłodając  wdomu wrażenie przestrzeni. Jest to cudowne i piękne. Swoją drogą nie skończyłam jeszcze malowania ( postarzania) swojego własnego lustra... Zdążę z pomocą Kariny skończyć własne dzieło a tymczasem wracam do Tinek Home Catalogue :))) Życzę miłego dnia !
                                                                        zdjęcia: Eric Olsson